Stojánek na telefon ze sádry
Ve FabLabu nám nedávno přibyl nový stroj – vakuová formovačka Mayku Formbox. Ideální parťák pro výrobu forem na odlévání, obalů, prototypů, dekorací. Skvěle doplňuje technologii 3D tisku, jelikož se vytištěné díly dají použít právě pro výrobu forem a následné efektivní výrobě pomocí odlévání. Na stroj jsem se opravdu těšil, kdo by si nechtěl navrhnout vlastní design čokolády a sám si ji vyrobit? Začal jsem ale jednodušším projektem, a to stojánkem na telefon odlitým ze sádry.
Použité stroje
- Vakuová formovačka Mayku Formbox
- Excentrická bruska
- Fólie pro výrobu forem tl. 0,5 mm
- Sádra (konkrétně směs na odlévání Mayku)
- Brusný papír 180
Použitý materiál
Stručný postup
- Výroba formy vakuovou formovačkou
- Odlévání sádry
- Povrchová úprava odlitku
Výroba formy
Vakuová formovačka funguje jednoduše, podle modelu se pomocí podtlaku vytvořeného vysavačem vytvaruje teplem změknutá fólie. Jako model jsem v tomto případě zvolil jeden z vzorových plastových modelů přibalených v balení k vakuové formovačce, konkrétně stojánek na telefon. Obecně je možné používat již existující věci nebo si je sami navrhnout a vyrobit třeba pomocí 3D tisku. U modelů je nicméně potřeba pohlídat pár věcí, které nám pomůžou s tím, aby se forma vytvarovala přesně tak, jak potřebujeme. Jde například o to, aby v modelu nebyla podseknutí nebo ostré rohy. Na co si dát pozor najdeš v návodu na wiki stránce věnované vakuové formovačce.
Postup výroby formy je jednoduchý: Stačí připojit vysavač, zapnout stroj pomocí jednoho z otočných knoflíků a nastavit správnou teplotu a dobu ohřevu podle typu použité fólie. Dále počkat, než bude topné těleso formovačky ohřáté na správnou teplotu, vložit do formovačky fólii a model, spustit časovač ohřevu a konečně nechat fólii vytvarovat pomocí podtlaku kolem modelu. Po vytvarování stačí počkat pár sekund než forma zchladne a pak ji vytáhnout a vyjmout model.
Odlévání sádry
Forma vyrobená z PETG fólie je lehce ohebná a má nepřilnavý povrch, k odlévání lze použít celou řadu jedlých i nejedlých materiálů. Já zvolil jeden z těch klasických, který měl snad každý alespoň jednou za život v ruce, a to modelářskou sádru. Tu jsem v poměru uvedeném na obalu sádry namíchal v množství potřebném pro odlití stojánku. Pak jsem tekutou sádru jednoduše vylil do formy a na konci s ní trošku poklepal o stůl tak, abych se zbavil případných vzduchových bublin. Sádru jsem pak nechal ve formě ztvrdnout do druhého dne. Do druhého dne byla sádra plně vytvrzená a já jsem hotový stojánek jednoduše vyklepnul z plastové formy ven. Forma se mi při vyjmutí stojánku neporušila a šla by určitě po opláchnutí vodou použít opakovaně.
Povrchová úprava odlitku
Samotný odlitek stojánku perfektní nebyl, a to hlavně díky mé neopatrnosti. Při odlévání sádry do formy jsem jí tam nalil více než bylo potřeba. Přebytek ze spodní strany jsem se proto rozhodl odstranit opatrným odlámáním a poté jemným přebroušení. Takto jsem postupoval i v případě hran stojánku, které se mi zdály příliš ostré. Po pár minutách jemného broušení bylo hotovo! Sám jsem preferoval přirozený povrch i vzhled sádry, určitě by ale šlo stojánek dále povrchové upravovat, například natírat nebo alespoň zakonzervovat.
Pokud chcete sledovat další moje projekty, můžete mě sledovat na Instagramu pod přezdívkou @janwithbeard.
V hlavních rolích
Vakuová formovačka
Pomocí vakuové formovačky můžeš jednoduše a rychle vyrábět formy pro odlévání, prototypy, obaly, modely nebo dekorace.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter