Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Jan Dvořáček

Stojánek na telefon ze sádry

Vakuová formovačka

Ve FabLabu nám nedávno přibyl nový stroj – vakuová formovačka Mayku Formbox. Ideální parťák pro výrobu forem na odlévání, obalů, prototypů, dekorací. Skvěle doplňuje technologii 3D tisku, jelikož se vytištěné díly dají použít právě pro výrobu forem a následné efektivní výrobě pomocí odlévání. Na stroj jsem se opravdu těšil, kdo by si nechtěl navrhnout vlastní design čokolády a sám si ji vyrobit? Začal jsem ale jednodušším projektem, a to stojánkem na telefon odlitým ze sádry.

Použité stroje

  • Vakuová formovačka Mayku Formbox
  • Excentrická bruska
  • Fólie pro výrobu forem tl. 0,5 mm
  • Sádra (konkrétně směs na odlévání Mayku)
  • Brusný papír 180

Použitý materiál

Stručný postup

  1. Výroba formy vakuovou formovačkou
  2. Odlévání sádry
  3. Povrchová úprava odlitku

Výroba formy

Vakuová formovačka funguje jednoduše, podle modelu se pomocí podtlaku vytvořeného vysavačem vytvaruje teplem změknutá fólie. Jako model jsem v tomto případě zvolil jeden z vzorových plastových modelů přibalených v balení k vakuové formovačce, konkrétně stojánek na telefon. Obecně je možné používat již existující věci nebo si je sami navrhnout a vyrobit třeba pomocí 3D tisku. U modelů je nicméně potřeba pohlídat pár věcí, které nám pomůžou s tím, aby se forma vytvarovala přesně tak, jak potřebujeme. Jde například o to, aby v modelu nebyla podseknutí nebo ostré rohy. Na co si dát pozor najdeš v návodu na wiki stránce věnované vakuové formovačce.

Plastový model stojánku na telefon.PETG fólie pro výrobu formy.

Postup výroby formy je jednoduchý: Stačí připojit vysavač, zapnout stroj pomocí jednoho z otočných knoflíků a nastavit správnou teplotu a dobu ohřevu podle typu použité fólie. Dále počkat, než bude topné těleso formovačky ohřáté na správnou teplotu, vložit do formovačky fólii a model, spustit časovač ohřevu a konečně nechat fólii vytvarovat pomocí podtlaku kolem modelu. Po vytvarování stačí počkat pár sekund než forma zchladne a pak ji vytáhnout a vyjmout model.

Nahřátá fólie.Forma těsně po vytvarování.Hotová forma po vyjmutí modelu.

Odlévání sádry

Forma vyrobená z PETG fólie je lehce ohebná a má nepřilnavý povrch, k odlévání lze použít celou řadu jedlých i nejedlých materiálů. Já zvolil jeden z těch klasických, který měl snad každý alespoň jednou za život v ruce, a to modelářskou sádru. Tu jsem v poměru uvedeném na obalu sádry namíchal v množství potřebném pro odlití stojánku. Pak jsem tekutou sádru jednoduše vylil do formy a na konci s ní trošku poklepal o stůl tak, abych se zbavil případných vzduchových bublin. Sádru jsem pak nechal ve formě ztvrdnout do druhého dne. Do druhého dne byla sádra plně vytvrzená a já jsem hotový stojánek jednoduše vyklepnul z plastové formy ven. Forma se mi při vyjmutí stojánku neporušila a šla by určitě po opláchnutí vodou použít opakovaně.

Míchání sádrové směsi.Odlitá sádra do formy.Vytvrdnutá sádra ve formě.

Povrchová úprava odlitku

Samotný odlitek stojánku perfektní nebyl, a to hlavně díky mé neopatrnosti. Při odlévání sádry do formy jsem jí tam nalil více než bylo potřeba. Přebytek ze spodní strany jsem se proto rozhodl odstranit opatrným odlámáním a poté jemným přebroušení. Takto jsem postupoval i v případě hran stojánku, které se mi zdály příliš ostré. Po pár minutách jemného broušení bylo hotovo! Sám jsem preferoval přirozený povrch i vzhled sádry, určitě by ale šlo stojánek dále povrchové upravovat, například natírat nebo alespoň zakonzervovat.

 Vyjmutý a obroušený stojánek ze sádry.Hotový stojánek i s Mírovým telefonem.

Pokud chcete sledovat další moje projekty, můžete mě sledovat na Instagramu pod přezdívkou @janwithbeard.

V hlavních rolích

Vakuová formovačka

Pomocí vakuové formovačky můžeš jednoduše a rychle vyrábět formy pro odlévání, prototypy, obaly, modely nebo dekorace.

Chci vědět víc >

Další produkty

Vánoční baňky

Kristína Vančíková

Laserová řezačka

Laserem vyřezávané chaloupky

Martin Sýkora

Laserová řezačka Mechadílna

Výroba skateboardu a longboardu

Adéla Drnovská

Laserová řezačka MechadílnaŘezací plotter a termolis

Všechny projekty >

Upravit
Vánoce s FabLabem