Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Adéla Dobrovolná (členka FabLabu)

Výroba rekvizit ke cosplayi (kostýmu)

3D tiskárnyMechadílna

Už nějakou dobu jsem měla v plánu vyrobit si kostým postavy jménem Miss Fortune ze světa hry League of Legends. Jak je již ve hrách zvykem, postava může vypadat i jinak, než je její základní vyobrazení. Vybrala jsem si variantu Bewitching Miss Fortune Prestige. Hlavní motivací pro tento projekt byla spolupráce právě s FabLabem.

Jedná se o fantasy postavu se dvěma střelnými zbraněmi. A jelikož se jedná o halloweenskou předlohu, zbraně jsou v podstatě obrovské svíčky.

předloha

V rámci výroby kostýmů existuje mnoho materiálů, ze kterých lze takové zbraně vyrobit. Kvůli symetrii a přesnosti jsem zvolila 3D tisk.

Použité stroje:

  • Prusa XL
  • Odsávací komora v mechadílně

Použitý materiál:

  • PLA, PETG filamenty
  • Karosářský dvousložkový tmel - jemná konzistence
  • Brusný papír různých zrnitostí - od 240 po 600
  • Chamaleon THICK LAYER FILLER - tmel ve spreji
  • Podkladová barva PRISMA COLOR - černá
  • Bílá barva PRISMA COLOR
  • Zlatá barva PRISMA COLOR
  • Saténový/polomat čirý sprej na ochranu barvy
  • Sekundové lepidlo
  • Zelená inkoustová barva na barvení krystalů

Stručný popis:

  1. Příprava modelu na 3D tisk
  2. Broušení hotového tisku
  3. Lepení a tmelení spár tisku
  4. Několik vrstev tmelu ve spreji
  5. Broušení po každé vrstvě tmelení sprejem
  6. Nastříkání podkladových barev - černá a bílá
  7. Nastříkání zlaté barvy
  8. Barvení krystalů zeleným inkoustem

Model je velice důležitou součástí celého projektu. Měla jsem štěstí, že je postava tak populární, že už někdo model vytvořil. Takže jsem jej koupila na internetu. Nicméně pořád bylo potřeba jej nachystat na tisk a nechat vytisknout.

rozmístění 3D modelu na ploše tiskárny Prusa XL

Takto pro představu vypadalo rozmístění na tiskové ploše Prusa XL. Jedna téměř celá zbraň se tiskla skoro 19 hodin. Vzhledem k pozdější povrchové úpravě nebyla pro tento projekt barva filamentu důležitá.

 rekvizity po vytištění 1rekvizity po vytištění 2

Takto vypadaly zbraně po vytisknutí a před lepením a povrchovou úpravou. Dále bylo nutné zbraně aspoň trochu zbrousit brusným papírem kvůli nedokonalostem 3D tisku. Až poté bylo možné nanést první vrstvu tmelu ve spreji.

po nsnesení první vrstvy tmelu

 Takto vypadala zbraň po nanesení první vrstvy tmelu a po jejím zbroušení. První vrstva se vždy brousí až na původní barvu tisku, protože je nutné vidět, jestli bude potřeba použít dvousložkový tmel na vyhlazení nebo stačí další vrstva sprejem. Vše se brousilo ručně - v gumových rukavicích a s lavorem s vodou. Obecně se doporučuje brousit tzv. na mokro. Snižuje to množství uvolněných částic do vzduchu. Také je hned vidět, kde je ještě potřeba brousit a jestli už je zbroušeno až na tisk.

Každá zbraň dostala 3 vrstvy tmelu ve spreji, kdy mezi každou proběhlo broušení. Po slepení jednotlivých dílů dohromady byl použit dvousložkový tmel na spáry, aby byl přechod mezi díly co nejhladší. Poté už následovalo barvení. Základem je vždy podkladová barva, já zvolila černou a na bílé části bílou.

 rekvizity po broušení a nanesení podkladové barvy

 

Podle lesku můžete vidět, že se broušení zdařilo a nejsou viditelné vrstvy. Po řádném zaschnutí byla aplikována zlatá barva, taktéž ve spreji.

rekvizity po finálním barvení

 Byla jsem velice nadšená, že jsem mohla pracovat v mechadílně FabLabu, neb obsahuje odsávací stroj. Velice usnadnil veškerou práci, protože spreje jsou toxické pro uživatele i okolí a tímto byla kontaminace eliminována. Poslední krok, který zbýval, byl složení zbraní dohromady spolu s krystaly a bílými barely, teda svíčkami. Součástí také byly knoty, které ovšem byly tak drobné, že dostaly jen černou barvu bez broušení a tmelení.

 složení rekvizit dohromady

Úplným závěrem pak byl lak. Aspoň trochu ochrání barvu před poškrábáním. Použila jsem saténový nebo také polomat.

Foto: Aleksander Photography

Výše v článku jsou zmíněné krystaly. Ty byly vytištěny z průhledného filamentu a poté nabarveny inkoustem. Hlavně proto, aby se zachovala průsvitnost materiálu. A zde je fotka finálního produktu i s hotovým kostýmem. Fotil Aleksander Photography (odkaz na jeho práci: https://www.instagram.com/aleksander.photo/)

foto: Carmen

Fotografka Carmen: https://www.instagram.com/carmenscheiblhoferphotography/

V hlavních rolích

3D tiskárny

Ve FabLabu najdeš třeba Bambulab vhodný pro vícebarevný tisk nebo 12 tiskáren české výroby Prusa Research, včetně nové Prusa XL.

Chci vědět víc >

Další produkty

Výroba rekvizit ke cosplayi (kostýmu)

Adéla Dobrovolná

3D tiskárnyMechadílna

Oprava kočárku

Adéla Drnovská

3D skener3D tiskárny

DIY modrotisk

Tomáš Vančík, Martin Sýkora

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině