Police do IKEA skleníku
Jako fanoušek (ehm hoarder) pokojovek jsem si někdy na začátku roku 2022 koupila IKEA vitrínu Rudsta. Pokud se ptáte, co to má co dělat s kytičkami, hoďte si do Googlu "Ikea greenhouse cabinet" nebo se podívejte do skupin na Facebooku zaměřených na pokojové rostliny.
Vitrínu jsem zaizolovala a osvětlila podle různých návodů z internetu, a také jsem koupila malé počítačové ventilátory pro lepší proudění vzduchu. Drobným nedostatkem pro tento účel byly skleněné poličky, které byly originální součástí vitríny. Světlo sice propouštěly skvěle, ale bránily správnému proudění vzduchu. Na internetu jsem často viděla různé děrované poličky z plexiskla. Ale ani po dlouhém hledání se mi nepodařilo najít výrobce, který by byl někde poblíž a u kterého bych nezaplatila 3x tolik za poštovné než za materiál. Jen jsem v té době nevěděla, kde takový materiál koupit a zda ho zvládne přeřezat laserová řezačka.
O rok později jsem se dostala na CNC akademii FabLabu Brno, protože jsem se prostě chtěla naučit ovládat CNC. Vždyť se to může hodit, no ne? Když jsem pak přemýšlela nad prvním projektem, bylo to jasno!
Použitý materiál
- čiré plexisklo tloušťky 10 mm (zakoupeno zde: https://www.multiplast.cz/eshop/transparentni-plexisklo-58/plexisklo-cire-10-mm-plexiglas-gs-287 )
- frézy vhodné na plast zapůjčené od Honzy Vejtasy (lektor CNC akademie, pozn. red.)
Použité stroje
Stručný postup
- přeměření vitríny a zpřesnění rozměrů
- návrh produktu ve 3D a 2D grafice (použila jsem Sketchup a CAD)
- chtěla bych napsat ověření velikosti z nějakého levnějšího materiálu, ale ne, jdeme na jistotu
- připravení podkladů ve VCarve (více o možnosti využít Makerspace licenci VCarve najdeš tady; pozn. red.)
- vyfrézování na CNC
Návrh
Při návrhu jsem se inspirovala existujícícmi poličkami z internetu a nevymýšlela žádný zajímavý design otvorů. Navrhla jsem si jednu plnou poličku a dvě rohové, abych mezi ně mohla umístit i vyšší rostliny s oporami. Přidala jsem jen drobné otvory na kraji kvůli kabelům, které mám vedené podél zadní stěny vitríny.
Já jsem si návrh kreslila v Cade a Sketchupu, ale jen proto, že jsem na ně zvyklá a mám dostupné licence. Návrh by určitě bylo možné udělat i v nějakém vektorovém programu (InkScape, Adobe Illustrator či Affinity Designer). Pro jistotu jsem si ještě ověřila umístění poliček ve Sketchupové verzi mé vitríny – na Sketchup Warehouse najdete většinu výrobků z Ikea bez problémů. Když jsem si byla jistá rozměry, mohla jsem se pustit do výroby svého prvního projektu na CNC.
VCarve a podklady pro CNC frézku
Jelikož šlo o můj první projekt, s přípravou podkladů pro frézku mi pomáhal kolega Jan Vejtasa. Sice jsem si data v trial verzi VCarve nachystala sama doma, ale neměla jsem přesné údaje použitých fréz, takže jsme to udělali znovu. Frézování jsme rozdělili do dvou kroků. Nejprve se vyfrézovaly otvory v poličkách – na ty byla použita fréza s menším průměrem, protože vnitřní rozměr otvorů je 10 mm. Ve druhém kroku se frézovaly obvodové hrany poliček. Důvodem bylo to, aby se nám materiál nepohnul, dokud nebyly správně vyfrézovány otvory.
Frézování
Samotné frézování proběhlo nad má očekávání. Nejprve jsme z desky odstranili ochranné fólie a uložili ji na MDF desku. Pomocí vakua jsme ji pak přichytili na stůl CNCčka. Nastavili jsme výšky pro dvě různé frézy – jedna z podmínek prvního projektu na CNC totiž byla, že musí proběhnout výměna nástrojů.
Plexisklo pro frézku nepředstavovalo žádný problém, pouze kolem poletovaly bílé plastové piliny, které bylo zapotřebí během přibližně 2 hodin frézování pravidelně odfukovat a uklízet.
Veselý moment nastal, když během frézování do místnosti s CNC přišla delegace z různých FabLabů, která se tehdy potulovala po tom našem Brněnském. V tu chvíli totiž frézka hučela na plné pecky, a na desce čirého plexiskla byly vyfrézovány pouze podlouhlé otvory. Zmatek v očích těch lidí byl hmatatelný, ale od frézky jsem nechtěla odejít a pro hluk jsem ani nemohla nic vysvětlit.
Frézování proběhlo bez větších komplikací. Jediný problém nastal při frézování jedné velmi úzké části, kterou jsem frézovala „pouze pro jistotu“. Měla to být podpora, kterou jsem plánovala přilepit pod plnou poličku, abych ji zpevnila vůči prohýbání. Původně byly na obvodových částech nastaveny tzv. taby, které drží obrobek spojený se zbytkem materiálu. Ale jelikož plexi díky malé pórovitosti drželo na stole velmi dobře, rozhodli jsme se taby odfrézovat úplně a ušetřit si tak práci v mecha dílně. U poliček s tím nebyl problém, ale malou úzkou lištu naneštěstí vakuum při poslední vrstvě neudrželo jako ostatní díly a posunula se, a frézka jí odfrézovala roh. Stále by byla použitelná, ale její roh byl velmi ostrý. Kdybych zjistila, že je opora opravdu nutná, tak udělám novou ze zbytku materiálu. Naštěstí po téměř roce zátěže v terénu můžu říct, že potřebná nebyla.
Hotovo!
Výhodou plexi bylo, že jsem nepotřebovala žádné broušení a povrchové úpravy a už ten večer jsem skleník pořádně uklidila a umístila tam nové poličky!
V hlavních rolích
CNC frézka
Frézka Jeřábek je velké CNC pro velké i malé projekty. Frézovat s ní můžeš až sedmi nástroji.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter