Oprava kočárku
Občas se zlomí součástka, kterou nejde dokoupit a drahá věc kvůli tomu najednou nejde plnohodnotně používat. Tentokrát stejný osud postihl skládací kočárek. Konkrétně teda část, která zajišťuje aretaci ve složené poloze a umožňuje tak snadné složení a přenos kočárku. Co s tím? Zkusila jsem vyrobit součátku novou pomocí 3D skeneru a 3D tiskárny.
Použité stroje
- 3D skener EinScan – SP V2
- Bambulab
Použitý materiál
- 3D tisk z filamentu flex
Stručný postup
- 3D skenování se správným pozicováním
- Reverzní inženýrství - modelování podle předlohy v programu Fusion 360
- 3D tisk na Bambulab
- Instalace na kočárek
Zlomený díl bylo potřeba nejdříve naskenovat tak, aby na sebe jednotlivé skeny správně doléhaly a výsledek odpovídal realitě. Chtělo to pár pokusů, mazání a trochu odhodlání zvolit správné úhly vůči kameře skeneru.
Sken objektu vyšel pěkně, nicméně mu chyběla ulomená část. Pro tento postup by bylo nejjednodušší si ulomený kousek schovat a pro skenování ho nalepit na své místo. Přeskočila by se tím, v tomto konkrétním případě, část 3D modelování (výrobek neobsahuje žádné přesné konstrukční části, 3D sken je tak dostačující).Ulomený kousek ovšem nebyl k dispozici, tak bylo potřeba díl přemodelovat.
První tisk byl z PET-G a po pár složeních a rozloženích kočárku popraskal. Bylo tak potřeba tisk provézt znova z flexibilního filamentu. Pak už jenom stačilo nainstalovat na kočárek a vše zase funguje, jak má. :)
V hlavních rolích
3D skener
Se snadno ovladatelným a přenosným Sense 3D skenerem vytvoříš 3D model reálného objektu s přesností na 1mm.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter