Dřevěné tělo odrážedla
Odrážedlo vznikalo jako klauzurní projekt v ateliéru produktového designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Nebyli jsme limitováni ani materiálem, ani technologií. Forma zadání byla poměrně jednoduchá, navrhnout a vyrobit odrážedlo, které by bylo nejlépe stoprocentně funkční a klidně hned prodejné. Spolužáci se vydali několika směry, vznikla odrážedla z překližky, ale i z kovu. Já jsem se rozhodla pro materiál a technologii, ne zrovna typické pro odrážedla. Dala jsem si za úkol vytvořit uměleckou alternativu k tradičním překližkovým odrážedlům. Dřevěný masiv a technologie CNC frézování mi v tomto hodně pomohli.
Použité stroje
- CNC frézka
Použitý materiál
- Javorové dřevo a americký ořech. Slepené a připravené pro frézování od truhlářství Wooduo.
Stručný postup
- Návrh formou skic a hledání správného tvarosloví.
- 3D tisk finálního tvaru 1:1.
- Příprava podkladů pro frézování.
- CNC frézování.
- Lepení, ruční broušení a povrchová úprava hotového kusu.
Návrh
Dřevěné tělo odrážedla bylo inspirováno kombinací organického a stream line designu. I přes zdánlivě dynamický tvar si stále zachovává jednoduché archetypy běžných odrážedel. Návrh jsem nejprve zpracovala formou skic a následně převedla do objemového modeláře Siemens NX10. První prototyp 1:1 jsem na několik částí vytiskla na 3D tiskárně, abych se ujistila, že tvarosloví bude fungovat i v reálné podobě a ne jen na obrazovce počítače.
Na první pohled jednoduchý rotační tvar by bylo možné velmi snadno vysoustružit a vyhnout se tak komplikovaném procesu frézování. I nad touto technologií jsem přemýšlela, ale po konzultaci s vyučujícími jsme tuto variantu zavrhli. Při navrhování bylo velmi důležité dbát na váhu finálního produktu. Technologie frézování problém vyřešila a to způsobem rozdělení rotačního tvaru na dvě poloviny a vydlabáním středu. Skořepina má ve svém nejslabším místě 1 cm a díky tomu stále zajišťuje dostatečnou pevnost celého trupu.
Vyfrézované díly jsem následně slepila a ručně vybrousila do hladkého povrchu. Dřevo jsem ošetřila olejem na nábytek do exteriéru, vhodným pro kontakt s dětmi.
Finální produkt
Celá kompletace odrážedla pokračovala ve škole v Ústí nad Labem. Závitovou vidlici jsem si nechala na míru upravit v Shocktherapy v Praze. Kola o průměru 12 palců s ložisky od dětského kočárku byla perfektním řešením pro potřebu velmi krátkého náboje, tak aby zadní kolo přesně sedělo do dřevěného rámu. Jako řídítka jsem použila javorovou kulatinu ošetřenou stejným olejem jako celý trup odrážedla.
Ještě spoustu detailů, například v uchycení sedlovky, nebo zadního kola, by bylo potřeba dotáhnout do dokonalosti, aby bylo odrážedlo plně funkční a prodejné. Na dřevěném těle z masivů bych ale už nic neměnila.
Obrovskou zásluhu na procesu výroby má lektor FabLabu Brno Jan Vejtasa, bez kterého bych tento projekt nebyla schopna dostat takhle daleko.
V hlavních rolích
CNC frézka
Frézka Jeřábek je velké CNC pro velké i malé projekty. Frézovat s ní můžeš až sedmi nástroji.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter