Lotosový lustr z 3D tiskárny
Těsně před Vánocemi mě chytla tvořivá nálada. Téma se při pohledu na vánoční světýlka vyloženě nabízelo. Co třeba dárek na poslední chvíli? Chvíli jsem přemýšlel, nic konkrétního mě nenapadalo, a tak jsem se vydal na web pro inspiraci. Poslední dobou mě hodně baví (v současnosti asi už nejpopulárnější) databáze 3D tiskových modelů Printables.com. Na té pravidelně probíhají soutěže o nejlepší design na zadané téma. Jedna z minulých výzev byla na téma „Světlo a 3D tisk“. Procházel jsem si jednotlivé přihlášené modely a u toho si vzpomněl na jeden ze svých předešlých projektů – topolový lustr. Řekl jsem si, že by jeho obdoba vyrobená 3D tiskem mohla být skvělým dárkem.
Použité stroje
- 3D tiskárna Prusa MK3S+
- 3D tiskárna Prusa Mini
Použitý materiál
- Filament Fillamentum PLA Extrafill „Traffic Black“
- Filament Fillamentum PLA Extrafill „Signal Red“
- Bakelitová žárovková objímka E27
- Textilní dvoužilový kabel 2x0,75
- LED žárovka E27
- Volitelně: zástrčka do zásuvky, baldachýn, WAGO svorky
Stručný postup
- Rešerše 3D modelu na Printables.com.
- Testování vůle mezi jednotlivými částmi.
- 3D tisk jednotlivých dílů.
- Sestavení lustru.
Rešerše modelu na Printables.com
Jednou z možností, jak jednoduše získat model pro 3D tisk je jeho bezplatné stažení z databází, které tvoří modely od makerů z celého světa. V současnosti je jednou z nejpopulárnějších databáze Printables.com, kterou má na svědomí kdo jiný než výrobce 3D tiskáren Prusa Research z Prahy. Atraktivní je nejen pro uživatele, kteří modely chtějí stahovat, ale také pro samotné tvůrce. Nahráváním kvalitních modelů můžete sbírat Prusametry a ty poté měnit za hodnotné odměny. Pokud jich budete mít hodně, můžete si dělat zálusk klidně na celou 3D tiskárnu.
Já byl tentokrát v roli uživatele, který pouze 3D model hledal. Nejvíc mě zaujal model lustru ve tvaru lotosového květu „Lotus Lamp“ od uživatele Cheesus. Ke stažení jsou v tomto případě rovnou projekty PrusaSliceru ve formátu .3mf, které stačí stáhnout, upravit tisková nastavení pro vaši tiskárnu a rovnou tisknout. Je také vhodné se podívat, pod jakou licencí je 3D model v databázi uložen a jaké jsou podmínky pro jeho používání. U tohoto modelu se jedná o licenci „Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)“, která umožňuje použití pro nekomerční účely s možností úprav a nutností uvedení původu.
Testování vůle mezi jednotlivými částmi
Po stažení tiskových souborů jsem je po otevření v PrusaSlicer upravil tak, abych je mohl vytisknout na zvoleném modelu tiskárny. Lustr jsem se rozhodl vytisknout z materiálu PLA. To z toho důvodu, že jednotlivé části modelu nebudou nijak mechanicky namáhány a nebudou vystaveny ani vyššímu tepelnému zatížení, jelikož plánuji použít jako zdroj světla LED žárovku. Tisk pomocí PLA je také zárukou velmi hezkého povrchu výsledných dílů a možnosti výběru z celé škály barev.
Jelikož je design lustru navržen tak, že jednotlivé díly společně drží pomocí tření, rozhodl jsem se před vytisknutím všech dílů nejprve otestovat to, jak do sebe součásti padnou. Namodelované vůle jsou v případě 3D tisku silně ovlivněny druhem tiskového materiálu a parametry použité tiskárny. Jako první jsem proto vytisknul jedno z žeber, jeden kus prstence a pár kusů lotosových listů. A dobře jsem udělal, protože po vložení listů do drážek v žebrech byly listy spíše volné. Situaci jsem se rozhodl řešit zvětšením tloušťky listů jednoduchou změnou výšky přímo v PrusaSliceru. U úpravy jsem si pouze dal pozor na to, aby byla výsledná výška násobkem používané výšky vrstvy tisku. V mém případě jsem tloušťku listu upravil z původní hodnoty 0,4 mm na 0,6 mm. Po opětovném tisku a zkoušce vůle mezi díly jsem byl spokojen – listy šly pořád zasunout do drážky a pevně v ní držely. Vůle mezi žebrem a prstencem byla od začátku v pořádku.
3D tisk jednotlivých dílů
Po ozkoušení vůli mezi jednotlivými díly již nezbývalo nic jiného než tisknout a tisknout. Dle návodu od autora na Printables.com byly potřeba: 2 ks prstence, 10 ks žeber, 20 ks velkých listů a 40 ks malých listů. Jako barvu kostry lustru jsem zvolil neutrální černou, pro barvu listů pak červenou barvu. Tisknul jsem na tiskárnách Prusa MK3S+ dostupných ve FabLabu a ještě na tiskárně Prusa Mini, kterou mám k dispozici.
Sestavení lustru
Po úspěšném tisku všech dílů je již stačilo jen dát dohromady a k hotovému lustru namontovat objímku a LED žárovku. Sestavování mě hodně bavilo a abyste si to užili i vy, natočil jsem ho jako timelapse. Návod na to, jak namontovat objímku a zapojit do ní přívodní kabel je obdobný jako u projektu topolového lustru, který najdete zde.
Myslím, že lustr se moc povedl a světlo se díky listům hezky rozptyluje po místnosti. Momentálně najdete celý projekt přímo ve FabLabu, kterému jsem jej nadělil jako vánoční dárek!
Pokud chcete mrknout na další moje projekty, můžete mě sledovat na Instagramu pod účtem @janwithbeard. Nebo si mě odchytněte přímo ve FabLabu!
V hlavních rolích
3D tiskárny
Ve FabLabu najdeš třeba Bambulab vhodný pro vícebarevný tisk nebo 12 tiskáren české výroby Prusa Research, včetně nové Prusa XL.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter