Kůň s tajnou schránkou
Nápad udělat koně s tajnou přihrádkou mě napadl díky moji ženě Valentýně, která má moc ráda koně, ale už na ně dlouho neměla čas. Takže se mi zdálo jako ideální dárek k jejím třicetinám skrýt poukaz na jízdy na koni do dřevěného koně pod sedlo.
Chtěl jsem, aby to byl trochu hlavolam, který by byl hodně tematický a nakonec jsem přišel s tímto příběhem:
V hezké krabičce je vidět rozběhnutý kůň. Po otevření krabičky je třeba koně zastavit a odsedlat. Tím je odhalena tajná schránka se vzkazem.
Zakomponoval jsem do něj tyto věci:
- Kůň pohybuje levou přední a pravou zadní nohu najednou (a opačně). Nohy jsou tedy takto propojeny.
- Sedlo jde sundat jen pokud jsou nohy ve správné pozici.
- Kůň je uložen v originální okrasné krabičce, která kombinuje několik materiálů.
Materiál a nástroje
- 3mm topolová překližka (z FabLab e-shopu)
- 3mm průhledné plexi (z FabLab e-shopu)
- 1.5mm dýha z tmavého dřeba (z Amazonu), ale šel by použít topol s mořidlem
- Speedy 400 (120W)
- Herkules
- Papírová páska
- Čajová svíčka
Grafika
Já sám umím kreslit jednodušší věci, ale určitě ne koně, takže jsme o to poprosil Vali bráchu. Nakreslil mi krásného koně, kterého jsem si naskenoval, v Inkscapu převedl na vektor pomocí nástroje Path > Trace Bitmap > Detection mode: Centerline tracing. Výsledek sice nebyl dokonalý, ale já jsem stejně musel udělat úpravy, takže mi to nevadilo. První úpravou bylo udělat mu zadní stehno užší, aby mi tam vycházela rotace ozubeného kola. Další úprava byla rozdělení koně na jednotlivé vrstvy.
Prototyp
Prototyp jsem vyráběl ještě než jsem měl nakresleného koně od Vali bráchy, takže jsem si stáhl nějakého z internetu. Rozdělil jsem ho na vrstvy způsobem, jaký jsem popsal v minulé kapitole. Na něm jsem si zkoušel všechny mechanismy a ladil nastavení dynamického offsetu a podobně. Všechno jsem dělal z MDF desky. Jakmile to vypadalo slibně, tak jsem si udělal další prototyp z topolu, abych si vyzkoušel například i tření.
Řezání
Vše jsem řezal a gravíroval na laserové řezačce S400, ale jde to stejně udělat i na S300. Malé části je potřeba vytáhnout třeba špejlí, kterou omotáte lepící páskou tím lepivým ven.
Hodnoty na S400 pro topolovou překližku:
- Engrave (black): Power 20%, Speed 70%
- Cut (yellow): Power 40%, Speed 70%
- Cut (red): Power 100%, Speed 1.2%
Pro plexi jsem použil hodnoty z FabLab excelu.
Sestavení
Po vyřezání koně jsem poslepoval menší části k sobě. Protože jsem chtěl, aby to bylo dost přesně, tak jsem použil odpad z řezání těla koně jako formu, podle které jsem si vše zarovnal, aby mi to lícovalo. Před slepením obou polovin těla jsem na ty části, které se měly třít, nanesl trochu vosku z čajové svíčky. Je nutné ho tam dát jen málo, abyste cítili, že to po něm jezdí, ale ne příliš, protože pak se zase začíná lepit. Určitě by vám tam neměly zůstávat viditelné kousky vosku.
Sestavení krabičky bylo mnohem jednodušší, až na to, že jsem měl chybu v datech a panty pro otevírání jsem si o 3mm posunul, takže to vůbec nesedělo a musel jsem si je upravit pilníkem. V datech jsem vám to opravil :-).
Vzkaz jsem napsal na úzký papírek a ten smotal. Aby se dal vzkaz dobře vyndat, tak jsem ho podložil provázkem, za který se dá zatáhnout a vzkaz lehce vyndat.
Předání
Nejtěžší na tomhle projektu bylo ho utajit, protože to mělo být překvapení a já neumím lhát. Projekt se samozřejmně protáhl a já už neměl co si vymýšlet, že ve FabLabu vyrábím. :-D Ale naštěstí to prošlo. A když Vali koně viděla, tak mi odpustila všechny ty hodiny, co jsem byl ve FabLabu místo toho, abych byl doma a měla obrovskou radost.
Data ke stažení ZDE.
V hlavních rolích
Laserová řezačka
Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.
Chci vědět víc >Sdílej projekt s ostatními Facebook na twitter