Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Jan Dvořáček

Kuchyňské prkénko

Laserová řezačka Mechadílna

Nedávno jsem se rozhodnul doma víc vařit a s přibývajícím časem stráveným v kuchyni jsem si uvědomil, že na bytě nemáme pořádné kuchyňské prkénko. Kus dřeva, který by byl dostatečně velký, pevný a funkční. Chvíli jsem přemýšlel, že si ho prostě koupím, ale po otevření několika záložek v prohlížeči jsem je stejně rychle zavřel a místo toho si pustil Illustrator. Jsem přece maker, ne?

Použité stroje

  • Speedy 300
  • Pokosová pila
  • Excentrická bruska

Použitý materiál

  • Buková spárovka tl. 18 mm, rozměr cca 60 × 40 cm
  • Brusné papíry 80, 120, 180
  • Olej na dřevo vhodný pro styk s potravinami

Stručný postup

  1. Příprava grafického návrhu pro gravírování.
  2. Zkrácení spárovky na požadovaný rozměr.
  3. Broušení prkénka na finální hrubost, sražení hran.
  4. Testování parametrů gravírování na vzorcích materiálu.
  5. Gravírování grafiky na prkénko.
  6. Ošetření povrchu pomocí oleje na dřevo vhodného pro styk s potravinami.

Design

Chtěl jsem do prkénka promítnout kus sebe a udělat si takové, které se nedá koupit v IKEI a nemá ho doma každý. Inspiroval jsem se mým oblíbeným Youtube kanálem o vaření a týpkem z New Yorku, který ve videích nosí mikinu s nápisem HATE LESS. COOK MORE. Na druhou stranu prkénka jsem se rozhodl vygravírovat mřížku, která je na každé řezací podložce, a to i té zelené vedle řezacího plotteru ve FabLabu. Důvod byl prostý, chtěl jsem být připravený na momenty, když si v receptu přečtu: „Maso na guláš nakrájejte na kostky o hraně 2,5 cm.“ Podklady pro gravírování na laserové řezačce Speedy 300 jsem si připravil v Illustratoru a finální výstupy vyexportoval do PDF, které jsem poté použil pro import do Corelu a tisk do JobControl.Grafika připravená v Illustratoru.

Materiál

U tohoto projektu to byla jasná volba – dřevo. Chtěl jsem, aby prkénko bylo z masivu a při krájení nijak neklouzalo a nepadaly z něj nakrájené kusy surovin. Doma jsem našel zbytek bukové spárovky o tloušťce 18 mm, která mi zbyla z jiného projektu a již nebylo co řešit. Hurá do FabLabu. Jako konečný rozměr jsem zvolil 60 × 40 cm. Zbylý kus spárovky byl o něco větší a s křivě uřezanou hranou. Pro jeho zkrácení na finální rozměr a srovnání hrany jsem proto využil pokosovou pilu v mechadílně. Poté jsem surové prkénko přebrousil excentrickou bruskou, a to ve sledu hrubostí brusného papíru 80, 120 a 180. Nezapomněl jsem také ručně srazit hrany a zaoblit ostré rohy pomocí kusu brusného papíru nalepeného na zbytku dřeva. Po zbroušení jsem prkénko ještě krátce namočil do vody tak, aby na jeho povrchu stoupla vlákna a po jeho vyschnutí jsem jej finálně přebrousil. Tvarově tedy prkénko bylo připravené pro gravírování, a také to se stát jedinečným kusem na světe.

Gravírování

Před samotným gravírováním do prkénka jsem si na odřezaných kusech spárovky z procesu zkracování vyzkoušel nastavení parametrů výkonurychlosti gravírování. Chtěl jsem docílit toho, aby byla grafika na obou stranách prkénka dostatečně tmavá a zřetelná, ale zároveň došlo k odpálení minimální tloušťky materiálu z povrchu a nevznikly na něm přílišné nerovnosti. Po pár testech jsem našel ideální poměr parametrů, a tak už nezbývalo nic jiného než se pustit do gravírování naostro. Vše naštěstí proběhlo podle plánu, největší výzvou bylo asi umístění grafiky přesně do středu prkénka. S tím jsem si hravě poradil tak, že jsem si na prkénku tužkou vyznačil jeho střed a poté v JobControl využil možnost zarovnání grafiky na střed zaměřovacího kříže laseru. Také jsem si hlídal to, abych prkénko při převracení na druhou stranu neotočil a grafika tak nebyla vzhůru nohama.

Gravírování přední strany prkénka.

Povrchová úprava

Vzhledem k tomu, že je kuchyňské prkénko poměrně namáhaná věc (mechanicky se poškozuje krájením a hlavně častým umýváním), bylo mi jasné, že jej musím vhodně povrchově ošetřit. Po krátké rešerši na webu jsem se rozhodl pro ošetření olejem vhodným pro styk s potravinami. Nejjednodušší pro mě bylo koupit jej na jedné z návštěv v IKEI, konkrétně se jednalo o produkt SKYDD. Postup ošetřování dřeva olejem byl poměrně jednoduchý, ale také zdlouhavý. Opatřil jsem stranu prkénka notnou dávkou oleje, a snažil se jej jemně rukami v rukavicích vetřít do povrchu spárovky. Poté jsem ho v přebytku nechal na prkénku a několik hodin počkal, než se vsákne. Takto jsem postup z obou stran čtyřikrát opakoval. Na konci jsem zbylý přebytek oleje setřel kusem hadru a otestoval odolnost prkénka jeho politím vodou. Jelikož voda lehce stekla a nevsákala se, považoval jsem povrchové ošetření za dostačující. Počítám však s tím, že olej budu muset v budoucnu znovu aplikovat a prkénko možná vždy velmi opatrně zbrousit.

Prkénko před ošetření olejem.

Prkénko po ošetření olejem.

Vaření

Jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii, test v domácích podmínkách dopadl skvěle!

Steak na prkénku.

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Vánoční baňky

Kristína Vančíková

Laserová řezačka

Laserem vyřezávané chaloupky

Martin Sýkora

Laserová řezačka Mechadílna

Výroba skateboardu a longboardu

Adéla Drnovská

Laserová řezačka MechadílnaŘezací plotter a termolis

Všechny projekty >

Upravit
Vánoce s FabLabem