Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Tereza Cinka

Spletli si mě s Pokémonem

Příběhy makerů
Adéla Dobrovolná, běžně ajťačka, objevila svět cosplay na brněnském Animefestu. Po první návštěvě v civilu si slíbila, že na ten další už dorazí v kostýmu. A tak se zrodila cosplayerka Panda – dnes už má na kontě devět precizně vytvořených kostýmů a stovky hodin práce. Proč si říká zrovna Panda?

„No, já hrozně ráda spím a jím,“ prozrazuje na sebe Adéla, která se inspiruje postavami z her, seriálů nebo anime. Její první kostým bohyně Nemesis ze hry Smite obsahoval obří meč o délce 170 cm, který původně vznikl z polystyrenu. „To byl hrozný nápad,“ směje se. Barva na meči zasychala ještě cestou na festival a křídla připevňovala s kamarády na záda lepící páskou. Už tehdy věděla, že se cosplay stane součástí jejího života.

Prvně pláču

Každý nový kostým Adélu někam posune, i když to na začátku projektu vypadá jako nereálný úkol: „Když si uvědomím, co všechno se budu muset naučit, co všechno budu muset sehnat a pořídit.“ Učí se pracovat s materiály jako EVA pěna a velkou výzvou je pro ni modelování v Blenderu. Kromě toho zapojuje do kostýmů i funkční elektroniku, díky které mohou svítit nebo z nich stoupat dým.

Proces tvorby kostýmu trvá měsíce, někdy i půl roku, a zahrnuje nejen výrobu, ale také hledání inspirace a technik. Jedním z doplňků, které vytvořila, je třeba zbraň ze hry League of Legends, kterou nosí pirátka Miss Fortune. V halloweenské verzi má zbraň netopýří křídla a svíčky. Celý projekt vznikl díky 3D tisku a preciznímu ručnímu zpracování.

LOLko poznají i mudlové

Cosplay však není jen o výrobě. Je to také o komunitě, sdílení zkušeností a společných zážitcích. „Když se oblečete jako vaše oblíbená postava a lidé vás poznají, je to neskutečný pocit,“ popisuje Adéla. Některé postavy, například z League of Legends díky seriálu Arcane, rozpoznávají i lidé mimo komunitu, což Adéle přináší další motivaci pokračovat.

Chcete vědět, jak se ve světě cosplay začíná, nebo jak probíhá celý proces tvorby kostýmu? Poslechněte si náš podcast, kde Adéla sdílí své zkušenosti, vtipné momenty i rady pro začátečníky!

Upravit
Vánoce s FabLabem