Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Nikola Vyskočilová

Z FabLabu do světa - příběh 3D sets

Příběhy makerů
V příběhu Ondry Slavíka a jeho inovativního projektu 3D Sets se vášeň pro řemeslo setkává s digitální dobou. To, co začalo jako koníček – stavění modelů lodí – se proměnilo v globální značku nabízející detailní, přizpůsobitelné modely autíček. Díky tisícům hodin pečlivé práce se 3D Sets stali oblíbenými mezi makery i nemakery po celém světě. Přečti si o cestě vytrvalosti a kreativity za tímto jedinečným projektem.

Od koníčku k inovaci

V příběhu Ondry Slavíka a jeho projektu 3D Sets se snoubí láska k ruční práci a moderním technologiím. Už jako malý vytvářel různé modely, plastové i papírové, táhlo ho to ale i k designérské tvorbě. To ho přivedlo ke studiu produktového designu, kde se mu do rukou dostala 3D tiskárna. Brzy si doma postavil vlastní. Ve svém volném čase stavěl modely lodiček a skrze ně poznal svého nynějšího kolegu a spoluautora projektu. 3D Sets ale nezačalo prodejem modelů lodiček.

"Autíčko je vlastně určitá ikona moderní společnosti, a my jsme vycházeli z toho, že zaprvé, autíčko se líbí každému, a zadruhé, je to sofistikovaný, mechanický objekt, který vyžaduje určitou invenci, a to nás lákalo překonávat."

Ondra Slavík

Labor of love

Tvorba prvního prodejného modelu trvala 1500 hodin, tedy rok intenzivní práce. Kromě 18 samostatných modelů dnes v jejich eshopu najdete i různé doplňky a upgrady. A  u všech modelů si vytisknete zhruba 90 % všech potřebných dílů. A co, že dělá 3D Sets modely jedinečné?
Dílky jsou k sobě šroubované, ne lepené, takže je možné všechny části modelů snadno opravovat. Člověk se při jejich stavbě možná trochu zapotí, ale taky se toho spoustu naučí. Navíc je modely možné customizovat, ať už doplňky z dílny 3D Sets komunity nebo z vlastní tvorby. A protože se kupují data místo modelu samotného, můžete si model "naklonovat" v libovolném množství. Což může vést k zamyšlení, jak je možné, že 3Dsets ještě nepřeválcovaly levné čínské kopie. Na to má Ondra jednoduchou odpověď: stačí být leader a budovat love brand.

"Máme i zákazníky, kteří nemají 3D tiskárnu, ani ji nikdy mít nebudou, a oni ten produkt ani nechtějí tisknout, ale oni si ho koupí, protože se jim celý ten projekt líbí."

3D sets auta v akci

Cesta na vrchol

Cesta k pozici leadera a úspěchu obecně ale tak jednoduchá většinou není. 3D Sets k tomu výrazně dopomohlo video Prusa Stories natočené rok po založení. Následující nárůst zájmu ale byli schopni ustát, protože nabízené modely už byly vyladěné, tedy žádné beta verze, a na nutnost komunikovat s novou komunitou byli připraveni.

Od té doby se projekt mohonásobně rozrostl, až tak, že dnes už Ondra modely nevytváří sám. S modely se inspirují u reálných aut, a do hledáčku se jim dostalo speciální záchranářské auto, které se objevilo i v legendární show Top Gear. Jeho designér byl z 3D Sets tak nadšený, že pro ně začal navrhovat i další auta. S růstem týmu rostla i komunita, která dnes čítá přes 50 tis. lidí z různých koutů světa. Pestré jsou tak i příběhy, o kterých se tým dozvídá, od veselých či úsměvných technických problémů s tiskem po hluboké příběhy, které člověka zasáhnou.

"Dopisovali jsme si s jedním člověkem, a až po nějaké delší komunikaci vyplynulo, že je nevidomý, a přesto si ten náš model koupil, tiskne a sestavuje a vlastně chtěl jenom asistenci s některými nejasnostmi."

Rozšíření 3D Sets po celém světě od Finska po Jižní Afriku a zásada jednotné cenové politiky občas způsobují, že někomu příjdou modely podezřele levné, a naopak jiným drahé tak, že si musí čátsku rozdělit více lidí. Do Japonska ale ještě neprorazili.

Udržitelné plastové modely?

Dnes už tvorba nového produktu 1500 hodin nezabere. Kromě širšího týmu tvůrců autoři navíc využívají kompatibilitu některých součástek napříč modely ve svůj prospěch, což je nakonec výhodné i pro jejich zákazníky. Tato kompatiblita a fakt, že produkt sám o sobě je pouze digitální soubor, dělá 3D Sets relativně udržitelné.

"Může se tam porouchat třeba nějaká součástka, něco se poláme, a nahradí se jenom to málo, co se zničilo. Ale že by se ten produkt takhle vzal a vyhodil do koše, to se prostě neděje, takže ta neustálá, nekonečná opravitelnost je základem udržitelnosti."

3D tištěné auto 3D sets

Komunita základ všeho

Spokojená komunita se také aktivně spolupodílí na rozvoji modelů. Její členské příspěvky v podobě různých variant a úprav jsou volně k dispozici ostatním, a některé z těchto návrhů úprav 3D Sets přímo implementovali zpátky do svých modelů. Pár takových vylepšení i pobaví, jako třeba série různých postaviček, které oživí model amerického školního autobusu.

Modely autíček ale nejsou jen pro "autíčkáře". Sestavení vlastního auta si užívají otřelí makeři, ale i ti, kteří se makery stali právě proto, aby si takový model mohli postavit. Obzvláště pro takové představují modely 3D Sets výzvu, která ale stojí za to. A odměnou je jim dobrý pocit, že to dokázali. Těm, co o takovéhle tvořivé výzvě teprve uvažují by Ondra vzkázal, aby byli vytrvalí. 

"Říká se, že kdo něco dělá, tak s přibývajícím trváním té činnosti začne tu činnost dělat přirozeně správně, a pokud vydrží dál, tak se úspěch dostaví, ale musí vydržet."

Téměř souběžně s 3D Sets vznikal i FabLab Brno a Ondra byl mezi prvními, kteří prostor FabLabu mohli formovat. Inspirace od podobných nadšenců do makerství a sdílené know-how mu dodalo přesně tu vytrvalost, která je podle něj pro úspěch tak klíčová.

Proč se jejich modely neprodávají v Japonsku? A jaké další zajímavé příběhy makerů se k Ondrovi dostaly? To se dozvíte v celém díle podcastu Z dílny, který je k dispozici na všech podcastových platformách.


Pusť si podcast Z dílny

Upravit
Vánoce s FabLabem